RAW vs. PS, aneb slidery II

V posledních měsících mi na fotografie nezbývá vůbec čas, a protože jsem vyšetřil několik minut, napadlo mě, že alespoň připravím pár sliderů z hotových fotek z poslední cesty do Kalifornie. Jako obvykle skupinu lidí naštvu (většinou těch kteří s photoshopem neumí :), ale doufám, že pro větší část to bude inspirace. A vlastně taky tak trochu důkaz, že koukatelná fotka se dá udělat skoro ze všeho, když víte čeho chcete docílit.

Foto před je vždy v “RAW default”, vypadá to tak zaručeně nejhůř :)

Tahle fotka vznikla k mému vlastnímu překvapení, když jsem viděl RAW, vůbec se mi do toho nechtělo. Přišel jsem si na to místo pro “pozápadovou” fotku. Pak mi ale blesklo hlavou, že pokud by se mi podařilo ostré odpolední slunce zkrotit, mohl by i tenhle moment vlastně vypadat prima…

Tuhle fotku mám fakt rád, když jsem tam ráno jel (a je to dřina se tam vydrápat), doufal jsem, že slunce alespoň malinko vykoukne. Nevykouklo. Světlo prakticky nebylo. Dalo docela hodně práce světlo ve fotografii vytvořit, o retuši v moři nemluvě :). Každé světýlko, každý odlesk, každý jeden dům je ručně vystínovaný.

Tady se toho vlastně moc nedělo, ale přecijen to chtělo jít tomu “fotobankovému štěstíčku” trochu naproti…

Měl jsem v hlavě jak to má vypadat ještě než jsem odlétal z Prahy. Horká atmosféra, kterou v LA “prostě cítíte” každý večer.  Tenhle podvečer (viděno očima) mi připadalo “že to tam je”. V RAW už to tak jasný nebylo, ale nakonec jsem nadšenej!

3 Comments

 1. by Pavel Tvrdy on August 14, 2017  09:21 Reply

  Velmi pěkné! Občas vím co chci, ale nevím jak. Docela bych uvítal nějaký návod na příkladu podobném co je tady, co všechno z toho lze vytáhnout a jak. :)

  • by IM on August 14, 2017  11:50 Reply

   Díky! Ono je to ve své podstě velmi jednoduché, používám jen základní nástroje PS. Občas se někdo po návodu ptá, takže je možné, že na něj jednou dojde, v nejbližší době na to ale čas bohužel nenajdu...

   Na youtube mám krátké video jak podobné věci vznikají, i když jako návod ho použít určitě nejde...
   https://www.youtube.com/watch?v=t5cCjOFVQgI

 2. by IM on August 14, 2017  11:50 Reply

  https://www.youtube.com/watch?v=GtdNy5-j61o

Leave a reply

Your email address will not be published.